טופולצאני

יוצר הקהילה

שמחה שינפלד
שלח מסר ליוצר הדף
שמחה שינפלד
נעמי נוניקה רבס
הצג עוד>
הצג דף הקודם
אודות הקהילה
סיפורה של העיר בתקופת השואה   העיר טופולצ'ני מביאה התנצלות. זוכר אני כאילו זה היה רק אתמול,על הפוגרום בעיר הולדתי טופולצ'ני שבציכוסלובקיה.      מיד אחרי שחזרנו מהשואה,דהיינו בשנת 1945,רק כמה חודשים אחרי חזרתינו.רופא יהודי שחזר מאושוויץ',פתח מרפאה בעיר והתחיל לעבוד.ילדה אחת שטופלה על ידו,לא הרגישה טוב ומיד התחילו להתפשט שמועות בעיר,שהני רופא יהודי שרק חזר רוצה להתנקם ולפגוע בתושבי העיר.יותר מזה,לא היה צריך.התאספו כל שונאי ישראל והתחילו להכות בכל יהודי שפגשו ברחוב.אך זה לא הכול.נכנסו גם לבתים ודירות שהתגוררו בו היהודים והפליאו בהם מכות רצח.בינהם אבי ז"ל,ששברו לו 2 שינייים ועוד מספר בני משפחה.לביתינו נכנסו,עם רצח בעיניים,אך גוי נוצרי אחד נעמד לפני האספסוף ובכוח מנה מיהם לפגוע בנו.אך הפחד שאחז בי,לא אשכח לעולם.רק חזרנו מגיהנום,והיני זה עדיין לא הספיק.

כאת תרגום מכתב שקיבלנו כאן בארץ,מעיריית טופולצ'ני מאוקטובר שנת 2005 .    

     תושבי טופולצ'ני,אתמול רשמית אחרי 60 שנה מתנצלים מיהודים תושבי העיר,על אירועים הנקראים "אירועים מחפירים,או פוגרום",אשר בהם נפצעו 48 יהודים.אנו      מודעים לאשמה,אשר חלה על כל תושבי העיר טופולצ'ני ומבקשים אותכם בשמי וכנציג    התושבים של העיר לסליחה,אמר ראש העיר פוול סגש' לנציגים של הקהילה היהודית.   הנציגים הביאו צער עמוק על האירועים,אך מכריזים וקובעים שהאשמה העיקרית נופלת     על שפיחות דם ,על שילטונות המדינה ואירגוני הגנה בתוך העיר.(משטרה וצבא).                      נציגים של העיר,לא קיבלו את בקשת הסליחה פה אחד.מתוך 19 נציגים בעד היו 12,      שלושה נמנעו וארבעה לא הצביעו.       
                                                                                מנהל משרד איחוד קהילות יהודיות יוסף וייס,אשר הוא גם יליד טופולצ'ני,מעריך שקבלת       בקשת סליחה כמספקת.הוסיף ואמר : חושב אני שאת התקופה השחורה ההיסטורית של העיר,עדיין לא כל תושבי העיר מקבלים כסופית.
במפגש הוקראו שמות של היהודים שנפצעו,באותו היום בפוגרום ומקום פציעתם.  
                    אחותי שושנה כספי ואני קיבלנו הזמנה רשמית,להשתתף במפגש זה,אך לא נסענו,כי גם     אלף סליחות,לא יכפרו על מעשה נבלה שכזה !!!!!   תורגם מהזמנה שנשלחה בסלובקית ע"י שינפלד שמחה (יליד טופולצ'ני),פתח תקוה,ישראל       
קרא עוד
הסתר